MamaNutricionistica nam otkriva kako si na strateški način pomoći s jutarnjim mučninama u trudnoći
Utorak, 03. prosinca 2024. Piše:
JournalKroz trudnoću se susrećemo s promjenama u svom tijelu za koje ponekad ni same ne možemo vjerovati da su moguće. Jedna od takvih pojava je mučnina, ponekad uz nju dolazi i povraćanje, a najčešće je prisutna tijekom prvog tromjesečja. Unatoč tome što se točan uzrok još uvijek ne zna, smatra se kako glavnu ulogu imaju mnogi metabolički i endokrini faktori, a neke studije impliciraju na promjene u razini hormona humanog korionskog gonadotropina. Također, rastu razine estrogena i progesterona koje opuštaju mišiće probavnog sustava i usporavaju probavu.
Tijekom 2023. godine provedeno je istraživanje koje implicira kako je hormon GDF15 mogući glavni uzrok mučnina, no još je potrebno znanstvenih istraživanja kako bi se potvrdila ova teza. O jutarnjim mučninama u trudnoći i kako si možemo pomoći otkriva nam Mihaela Gulin, magistra nutricionizma i certificirana savjetnica za prehranu u trudnoći i u dohrani beba.
Promjene u tijelu
Želim te osnažiti da prihvatiš ovakvu pojavu u trudnoći, jer ona je prolazna i nije znak poteškoća u trudnoći. 80 % žena koje su prošle kroz period trudnoće reći će da su se u početku susrele s jutarnjim mučninama. Ako si jedna od onih koje su na samom početku trudnoće, nemoj brinuti. Istraživanja su pokazala kako žene s mučninama imaju nižu stopu pobačaja. Jutarnje mučnine su normalan dio trudnoće većine žena i smatra se kako signaliziraju da je sve u redu te da je tijelu potrebno neko vrijeme da se uspostavi balans hormona.
Jutarnje mučnine mogu biti i cjelodnevne i to je također potpuno normalna pojava, a obično prestaju s 13. tjednom trudnoće. Ponekad sami možemo smanjiti učestalost pojave mučnine kako bi što lakše prošli kroz taj period, no najbolje je kada to činimo strateški i podržano.
Iz vlastitog iskustva znam da je u trenutku kada se susrećemo s mučninama jako izazovno djelovati racionalno i skupiti snage za djelovati. Upravo iz tog razloga, već na samom početku trudnoće svojim klijenticama savjetujem kako će se pripremiti za nadolazeći period.
Podržavajuća prehrana za mučnine – balansirani obrok u središtu
Stabilna razina glukoze u krvi ključna je u prevenciji i smanjenju mučnina. Nagli skokovi i padovi glukoze u krvi mogu pogoršati simptome, stoga je važno birati uravnotežene obroke koji kombiniraju ugljikohidrate, proteine i zdrave masti. Tijekom prvog tromjesečja, uz mučnine, vrlo vjerojatno ćeš posezati za jednostavnim ugljikohidratima zbog lake probavljivosti, ali i jednoličnog okusa koji neće provocirati pojavu mučnina kao što bi to činili primjerice jaja ili meso peradi.
Umjesto krekera ili kruha koji će potaknuti veliki skok razine glukoze u krvi te podržati mučnine, pokušaj u svoju prehranu uvrstiti cjelovite ugljikohidrate poput korjenastog povrća. Ako su mučnine prisutne prilikom samog ustajanja iz kreveta, bilo bi dobro pripremiti si nekoliko zalogaja koje ćeš konzumirati prije ustajanja, a dobar izbor mogu biti orašasti plodovi. Tijekom dana konzumiranje čestih i manjih obroka pomoći će olakšati mučnine.
Ako si već prepoznala koja hrana ti pojačava mučnine, pokušaj osim izbjegavanja takve hrane, pronaći alternativu. S druge strane, ako nisi sigurna koja točno hrana ti ne odgovara, moguće je da izazov leži negdje drugdje, primjerice u prenatalnom multivitaminu ili količinama hrane u obroku. U svakom slučaju, posebno je korisno prepoznati sve ono što nam izaziva mučnine i pronaći način kako smanjiti taj osjećaj. Možda ti samo ne odgovara to što trebaš ti pripremiti obrok pa će ti ručak koji tvoj muž pripremi puno bolje odgovarati!
Adekvatna hidracija u trudnoći je od iznimne važnosti, kao i unos ključnih nutrijenata za rast i razvoj bebe. Ipak, tijekom prvog tromjesečja može biti izazovno unijeti dovoljne količine vode. Pomoći si možeš tako što ćeš konzumirati vodu između obroka i u malim gutljajima, a osim vode, nutritivno bogat izbor je temeljac koji hrani tebe i bebu i umiruje tvoj želudac.
Dodaci prehrani – vitamin B6 i magnezij
Pojedini dodaci prehrani u istraživanjima su se pokazali učinkovitima kod mučnina u trudnoći. Pokazalo se kako je vitamin B6 učinkovit u smanjenju intenziteta mučnine i učestalosti povraćanja kod trudnica s teškom mučninom u usporedbi s placebom. Hrana poput banana, avokada, suncokretovih sjemenki i pistacija odličan su izvor vitamina B6, ako želite povećati unos kroz prehranu. Neizravan utjecaj na mučnine ima i magnezij, opuštajući mišiće i sfinktere, on smanjuje nadraženost želuca i nagon na povraćanje.
Đumbir u svim oblicima
Siguran u trudnoći i dokazano učinkovit kod mučnina i povraćanja, đumbir se koristi već stoljećima. Na našem tržištu đumbir možemo pronaći u raznim oblicima, a gotovo svaki od njih ti je na izbor, razlika je jedino u dozi koja je preporučena za trudnicu. Oblici u kojima se može pronaći su svježi đumbir, kristalizirani đumbir, čaj od đumbira, ekstrakt đumbira te sirup od đumbira. Ne preporučujem razna gazirana pića na bazi đumbira jer se u njima često nalaze jako velike količine dodanog šećera koji potiče pojavu mučnina. Imaj na umu da i kristalizirani đumbir sadržava određene količine dodanog šećera.
Podržavajuće metode za mučnine – akupresura i eterična ulja
Pokazalo se kako akupresura pomaže kod žena tako što pritiskom točke zvane Nei Guan na zapešću ruke olakšava mučnine. Ako ništa drugo ne pomaže, vrijedi probati! Nešto brži i vidljiviji učinak imaju eterična ulja, koja možeš nanijeti na blazinicu i imati uz sebe. U trenutku kada osjetiš da mučnina stiže, pokušaj s eteričnim uljima limuna, mente ili lavande no obrati pozornost na čistoću ulja i kupuj kod provjerenog proizvođača.
Hyperemesis gravidarum
Hyperemesis gravidarum je stanje u trudnoći, nepoznatog uzroka, koje se očituje u izrazito jakim mučninama koje vode do povraćanja prilikom čega trudnica gubi na tjelesnoj masi (gubitak od > 5 % tjelesne mase), dehidrirana je te se njezino tijelo nalazi u stanju ketoze. Ovo je stanje koje ne može proći neprimijećeno od strane trudnice, a izazovno je i na fizičkoj i na psihičkoj razini.
Zahtjeva odlazak u bolnicu te primjenu infuzije kroz koju dobiva glukozu (vitamine i elektrolite po potrebi). Trudnici koja proživljava ovo stanje potrebno je pomoći na svim razinama svakodnevnog života jer su okidači za mučnine brojni – priprema hrane, jaki mirisi, specifični pokreti, intenzivnost obveza tijekom dana. Ako ipak povremeno povraćaš, no ne gubiš na tjelesnoj masi, obavijesti svog ginekologa o tome, no vrlo je vjerojatno da nisi u stanju hiperemeze.
Jutarnje mučnine su česta, ali prolazna pojava tijekom trudnoće, a njihov intenzitet možemo ublažiti uz podržavajući pristup. Ključno je održavati stabilnu razinu glukoze u krvi balansiranim obrocima te unositi manje, česte obroke tijekom dana. Adekvatna hidracija, uzimanje vitamina B6 i magnezija, te korištenje prirodnih dodataka poput đumbira može značajno smanjiti simptome.
Podržavajuće metode poput akupresure i eteričnih ulja također mogu biti korisne. S ovim strateškim koracima, trudnice mogu lakše upravljati ovim izazovnim, ali normalnim dijelom trudnoće. Ako ipak mučnine poprime oblik učestalog povraćanja, može doći do hiperemeze – stanja koje zahtijeva bolničko liječenje. Kako bi se osjećala sigurnom, svaki simptom tijekom trudnoće podijeli s ginekologom koji vodi tvoju trudnoću kako bi mogla pravovremeno reagirati u situacijama koje to iziskuju.
Tekst: Mihaela Gulin
Foto: Pexels
Piše: Journal
Journal.hr
Comments (0)